Sıkça Sorulan Sorular

WAT Programımın süresini uzatabilir miyim ?

WAT Programımın süresini uzatabilir miyim?

WAT - Work and Travel katılımcıları sadece DS 2019 formunda belirtilen süre içinde yasal olarak çalışma iznine sahiptirler. Bu tarih ise okullarınızın resmi olarak yaz tatiline girdiği tarihler aralığında olmalıdır. DS 2019 formundaki tarihler pasaportunuzun vize sayfasındakilerle aynıdır. J1 Work and Travel vizesi uzatılamaz. Ayrıca Türkiye’de uygulanan Work and Travel vizesi kurallarına göre, çalışma sürenizin 1 Ekim tarihinde bitmiş olması gerekmektedir. 30 Ekim tarihine kadar ve / veya okulunuzun yaz tatili bitiminden önce de Türkiye’ye giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

WAT Programına kaç kez katılabilirim ?

WAT Programına kaç kez katılabilirim?

Katılım şartlarını sağladığınız sürece, mezun olduğunuz yıl dahil istediğiniz kadar katılabilirsiniz. WAT - Work and Travel Amerika programında her hangi bir kısıtlayıcı yıl engeli bulunmamaktadır.

WAT Programına geçen sene de katıldım, tekrar vize görüşmesi yapacakmıyım ?

WAT Programına geçen sene de katıldım, tekrar vize görüşmesi yapacakmıyım?

2013 yılında ABD büyükelçiliği bu konudaki uygulamayı da değiştirmiştir. Bir önceki yıl WAT programına katılan öğrencilerin Drop Box ile evraklarını kargo ile göndermek yerine elçilik görevlileri ile yüz yüze mülakat yapmaları gerekmektedir.

Arkadaşlarımla aynı işyerinde çalışabilir miyim ?

Arkadaşlarımla aynı işyerinde çalışabilir miyim?

Eğer seçtiğiniz işin kontenjanı müsaitse ve işvereniniz hepinizi işe almayı uygun görürse arkadaşlarınızla aynı işyerinde çalışabilir ve aynı konaklamada kalabilirsiniz.

WAT Programım devam ederken Amerika’ya giriş çıkış yapabilir miyim ?

WAT Programım devam ederken Amerika’ya giriş çıkış yapabilir miyim?

Evet. Eğer vizenizde "entry" kelimesinin altında 'M' harfi varsa (Multiple entry) DS 2019 formunuzda belirtilen tarihler arasında Amerika'ya birden fazla giriş yapabilirsiniz. Yalnız DS 2019 formunuzda belirtilen, yani çalışacağınız son tarihten sonra, Amerikadan çıkarsanız, Amerikaya tekrar giremezsiniz.

Çalıştığım yerden memnun değilsem işimi değiştirebilir miyim ?

Çalıştığım yerden memnun değilsem işimi değiştirebilir miyim?

Çalışacağınız işverenle ilgili tüm detaylar, hem siz iş seçimlerinizi yaparken hem de Job Offer’larınızda net bir şekilde belirtilmiş olacaktır. Saatlik ücret, haftada ne kadar çalışabileceğiniz, işverenin konumu, yakındaki şehirler, işin içeriği ve konaklamanızın nasıl olacağına dair tüm bilgiler eksiksiz size ulaştırılmış olacak. Genel itibariyle, işveren verdiği sözleri tutmuyor ise sponsor firmamız işverenle görüşüp şartların iyileştirilmesi için çaba gösterir. Ancak keyfi sebeplerden ötürü her hangi bir iş değişikliğine müsaade edilmemektedir ve bu durumun gerçekleşmesi halinde sonuçları vize iptaline kadar gidebilir. Tüm POSEIDON WAT - Work and Travel öğrencilerimiz yerleştikleri işler konusunda önceden bilgilendirildiği için oraya ulaştıktan sonra her hangi bir iş değişikliği gerektirmeden işlerine devam etmektedirler

Sosyal Güvenlik Numarası (Social Security Number) nedir? Nasıl alabilirim ?

Sosyal Güvenlik Numarası (Social Security Number) nedir? Nasıl alabilirim?

Amerikan hükümeti ABD’de yasal olarak çalışabilmeniz için gerekli olan bu numarayı kimliğinizi tanımlama ve vergi ödemelerinizin takibi için kullanır. Amerika’ya vardığınızda ilk yapmanız gereken iş, bu numara için size en yakın Sosyal Güvenlik Ofisine başvurmak olacaktır. Başvurunuzu nasıl, ne zaman ve nereye yapacağınız, işiniz belli olduğu zaman Poseidon tarafından size ulaştırılacak olan Job Offer’larınızda net bir biçimde belirtilmektedir. Bazı WAT işverenleri işe başlamadan önce bazıları da işe başladıktan sonra Sosyal Sigorta Numarasına başvurmanızı isterler. Başvurunuzu hangi evraklarla yapacağınız, POSEIDON Yurtdışı Eğitim Oryantasyonlarında net bir biçimde açıklanmaktadır.

2. inci kez WAT’a katılacağım. Yeni bir Sosyal Güvenlik Numarası almam gerekli mi ?

2. inci kez WAT’a katılacağım. Yeni bir Sosyal Güvenlik Numarası almam gerekli mi?

Hayır. Sosyal güvenlik numarası bir kere alındığı zaman hayat boyunca o kişiye aittir. 

Çalışma iznim bittikten sonra Amerika’da ne kadar süre kalabilirim ?

Çalışma iznim bittikten sonra Amerika’da ne kadar süre kalabilirim?

DS-2019 formunuzda ve pasaportunuzda “Expiration Date” adı altında yazan tarihten sonra Amerika'da 30 gün daha seyahat etmek için kalabilirsiniz. Dolayısıyla WAT - Work and Travel Programında, dönüş uçak biletlerinizi işinizin son tarihine göre değil, iş bitiminden sonra gezmek istediğiniz süreye göre planlamaktayız. 

SEVIS nedir ?

SEVIS nedir?

SEVIS - Uluslararası Yabancı Öğrenci ve Değişim Programı katılımcılarının Amerika'da kaldıkları süre boyunca bilgilerinin toplandığı, yönetildiği ve takip edildiği sistemdir. Sistemi Amerika İç Güvenlik Departmanı (DHS) yönetmektedir. Programın zorunlu parçalarından olarak Amerika’ya varmadan önce bilgilerinizi bu sisteme girmek gerekir. Work and Travel Programı için SEVIS ücreti $35’dir ve POSEIDON’a ödenir. POSEIDON Work and Travel Danışmanları, SEVIS girişinizi on-line olarak yapar ve gerekli belgeyi vize dosyanıza yerleştirir. Bu belgenin bir kopyası da Amerika’da yanınızda bulundurmanız için sizlere verilir. Amerikaya ulaştıktan ve işlerinize başladıktan sonra Sponsor firmanızın web sitesinden on-line SEVIS girişinizi tamamlamak zorundasınız. Sisteme kayıtlarını yaptırmayan öğrenciler programdan çıkartılacak ve Amerika'da yasal olarak bulunma haklarını yitireceklerdir.

WAT Programında ikinci bir işte çalışabilir miyim ?

WAT Programında ikinci bir işte çalışabilir miyim ?

Evet. WAT - Work and Travel programı boyunca yasal olarak ikinci bir işte çalışabilirsiniz. Yalnız, esas işinizi aksatmayacak şekilde olmasına ve işvereninizin ve sponsor firmamızın bu durumdan haberdar olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

WAT Programı süresince vergi ödemem şart mıdır ?

WAT Programı süresince vergi ödemem şart mıdır ?

Evet. Her Work and Travel program katılımcısı gittiği eyaletin kanunları ve oranlarına göre federal ve devlet vergilerini ödemek zorundadır. Söz konusu ödemeler işveren tarafından yapılır ve Work and Travel katılımcısı maaş bordrosundan ne kadar kesinti yapıldığını görebilir. Program bitiminde Türkiye’ye döndükten sonra vergi geri ödemelerinizi almak için POSEIDON danışmanınıza gerekli belgeleri ulaştırmanız yeterlidir. Anlaşmalı olduğumuz vergi iade firmaları işlemleriniz tamamlandığı anda sizden kesilen vergileriniz banka hesabınıza yatırırlar. Sponsor kuruluşlarımız, vergi ödeyen işverenlerle çalışmaktadır. 

WAT Programı için Amerika Vizemi siz mi alacaksınız ?

WAT Programı için Amerika Vizemi siz mi alacaksınız ?

POSEIDON Work and Travel öğrencilerinin vize randevularını almakla ve öğrencilerini vize görüşmelerine hazırlamakla yükümlüdür. Amerika vize kuralları gereği her bir vize başvuru sahibi elçilikte yüz yüze mülakata alınmakta ve parmak izi vermektedir. 

WAT Programına ne zaman katılabilirim ?

WAT Programına ne zaman katılabilirim ?

WAT - Work and Travel programı, Türkiyedeki vize kurallarına göre üniversitelerin yaz tatilleri aralığında uygulanmaktadır. Her bir üniversitenin Akademik eğitim ve tatil tarihleri birbirinden farklıdır. Dolayısıyla her üniversitedeki öğrencilerimizin program tarihleri de farklılık göstermektedir. Temel olarak programa başlayabileceğiniz tarih üniversitenizde final haftanızı takip eden günlerdir. Program bitiminde Türkiyeye dönmeniz gereken tarih ise, okulunuzun başladığı hafta olarak düşünülebilir.

Vize alamazsam program ücretini geri alabilir miyim ?

WAT Programı için Vize alamazsam program ücretini geri alabilir miyim ?

Vize reddi durumunda tüm WAT öğrencilerimiz program ücretlerini geri almaktadırlar. İngilizce seviyesi ve genel not ortalaması ABD elçilik görevlilerinin kararlarını etkileyen en önemli hususlardır. Vize başvurusu yaptığı tarihte bu koşulları veya diğer koşulları tam olarak karşılamayan adaylardan başvuruda ödediği miktar kadar kesinti yapılır. 

WAT Programında Sağlık Sigortam Olacak mı ?

WAT Programında Sağlık Sigortam Olacak mı?

Evet. Program ücretine Amerika'da kaldığınız süre boyunca geçerli, sağlık ve kaza sigortası da dahildir. Tüm WAT öğrencilerimiz, Amerikaya uçtukları tarihten dönüş uçuşlarının olacağı tarihe kadar Amerikada sigortalıdır. Poseidon WAT öğrencilerine sadece çalıştıkları tarihler için değil Amerikada kaldıkları tüm süre boyunca sigora yapmaktadır.

Son sınıftayım. WAT’ a katılabilecek miyim ?

Son sınıftayım. WAT’a katılabilecek miyim ?

Aynı yılın Ocak ayında mezun olacak öğrenciler bu programa katılamazlar. Aynı yılın Haziran ayında mezun olacak adaylar work and travel programına katılabilirler. POSEIDON pek çok son sınıf öğrencisinin WAT vizesini alarak bu programa katılabilmelerini sağlamıştır. POSEIDON Yurtdışı Eğitim danışmanları son sınıf öğrencilerimize daha detaylı bir vize danışmanlığı vermektedir.

WAT - İşime nasıl yerleşirim ?

WAT - Work and Travel Programında İşime Nasıl Yerleşirim

Sponsorlarımızdan Kasım, Aralık aylarından gelmeye başlayan iş listelerimizi programımıza kayıtlı WAT öğrencilerimiz ile paylaşırız. Öğrencilerimiz dilerlerse yüzlerce iş seçeneğinden seçim yapabilir, dilerlerse kendi istedikleri iş ve konaklama özelliklerini belirleyip sisteme giriş yapabilirler. Her halikarda birincil önceliğimiz öğrencilerimizin istedikleri eyalette istedikleri work and travel işlerine yerleştirilmelerini sağlamaktır. 


© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.