taxback ile Etiketli Sayfalar


TAXBACK Nedir?


Work and Travel - TAXBACK Nedir?

ABD de çalışmış olan herkesten çeşitli vergiler kesilmektedir. Siz de bir WAT - Work and Travel J1 vizesi sahibi olarak çalıştığınız sürece bu vergileri ödemekle yükümlüsünüz. Amerika’da çalışanlardan genel olarak 4 çeşit vergi kesilmektedir. Bunlar Federal, Eyalet, Emeklilik ve çeşitli yerel vergilerdir. J1 Work and Travel program katılımcısı olarak sizlerden sadece Federal ve Eyalet vergileri kesilmektedir.

Bir örnek vermek gerekirse işinize yerleştiğiniz zaman sizlere ulaştıracağımız Job Offer’ larınızda saatlik ücretlerinizi görebileceksiniz. Örneğin saatlik ücretiniz Job Offer larınızda 8.00 $ görünüyorsa sizin elinize saatlik olarak net 7.50 – 7.75 $ aralığında bir miktar geçecek demektir. Kesilen Federal vergi oranı tüm Amerikada aynıdır. Eyalet vergileri bulunduğunuz eyalete göre değişmektedir. Bu da yukarıda belirttiğimiz aralığa sebep vermektedir. Bu kesilen vergileri Amerika’da çalışma ve gezme süreniz bitiminde Türkiye’ye geri döndüğünüz zaman alabilmektesiniz.

Amerika’da Work and Travel programında çalıştığınız süre boyunca sizlerden bu vergilerin kesildiğinden emin olunuz. İşvereninizden aldığınız pay checklerinizde (maaş bordrolarınızda) o dönemde ne ka..
Devamını Oku


TAXBACK Başvurusu


Work and Travel - TAXBACK Başvurusu


Türkiye’ye dönüşünüzü takiben POSEIDONa aşağıdaki evrakları elden, kargo ile veya tarayıcıdan geçirerek e-mail yoluyla ulaştırmanız gerekmektedir :

1 –Taxback Başvuru Formu (POSEIDON size doldurmanız ve imzalamanız için ulaştıracaktır)          
2 - Sosyal Güvenlik Kartınızın fotokopisi
3 - En son pay-checkiniz (maaş bordrosu) ve/veya W2 formunuz
4 - DS 2019 formunuzun fotokopisi 


Devamını Oku
© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.